Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Historia

SOSW w Sanoku –  Budynek  Ul. Konarskiego 10 

 

Pierwotnie w okresie zaborów  budynek stanowił austriackie koszary wojskowe  (określane jako koszary „na stawisku”. W okresie II Rzeczypospolitej w budynku podjęła działalność Szkoła (Męska) im. Grzegorza z Sanoka od roku szkolnego 1929/1930 (zwyczajowo była określana jako „Szkoła na Stawiskach”). W 1931 szkoła działała w budynku pod adresem ul. Stanisława Konarskiego 8. W tym czasie w budynku funkcjonowała także Szkoła Handlowa.

 

Po zakończeniu II wojny światowej w budynku zaczęła działać Męska Publiczna Szkoła Powszechna im. Grzegorza z Sanoka. W 1960 szkoła została przeniesiona do nowej siedziby przy ulicy Jana Kochanowskiego 2 w dzielnicy Błonie, na gruntach darowanych przez Zdzisława Beksińskiego i Rogowskiego (później utworzono tam Gimnazjum Nr 1 im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku. W roku 1965 w budynku zostaje umieszczony internat Państwowego  Zakładu  Wychowawczego. 

 

W 1961 roku na podstawie Orzeczenia Organizacyjnego wydanego przez  Kuratorium  w Rzeszowie zostaje utworzony  w Sanoku Państwowy Zakład Wychowawczy ze Szkołą Podstawową. Lokalizacja zakładu miała miejsce w budynku obecnego ośrodka przy ul. Lipińskiego 34. Pierwszym  dyrektorem placówki był  Marian Barć. W roku szkolnym 1962 -1963 w zakładzie zorganizowano 5 klas ( 89 uczniów w tym 45 wychowanków w internacie). W roku 1964 stanowisko dyrektora objął  Józef Kwiatkowski. W tym czasie liczba uczniów wynosiła już 131 w tym 65 mieszkało w internacie .  W 1965 ówczesny dyrektor przenosi się z rodziną do Wrocławia . Jego miejsce zajmuje nowo powołany  dyrektor  Mieczysław Sarama

 

W 1965 roku  do budynku przy ul. Konarskiego 10 został przeniesiony internat Państwowego  Zakładu  Wychowawczego. W tym czasie w placówce uczy się 133 dzieci  w tym 77 w internacie. 

 

W roku  1973  Mieczysław Sarama odchodzi na emeryturę . Stanowisko dyrektora obejmuje  Stanisław Cecuła. W roku szkolnym 1974-1975   w PZW pracuje  13  nauczycieli oraz 13 wychowawców internatu  mając pod opieką  w sumie  171 uczniów . W internacie zamieszkuje wtedy 94  wychowanków.  W roku 1982 w trakcie trwania stanu wojennego w PZW dochodzi do zmian  na stanowiskach kierowniczych. Na dyrektora zostaje mianowana   Janina  Rajca. Jako ciekawostkę można  opisać uroczystość  rozpoczęcia roku szkolnego 1982 -1983 w której  uczestniczy z ramienia wojska polskiego przedstawiciel z Warszawy oraz delegat UM PZPR z Sanoka. 

 

Rok 1984  to bardzo ważna data w historii placówki , mianowicie z dniem 1 maja Zarządzeniem Ministra Oświaty i Wychowania  Państwowy Zakład Wychowawczy w Sanoku  przekształcono w Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. 

 

W tym czasie obowiązki dyrektora  pełniła  Janina Rajca. W roku 1986  obowiązki dyrektora obejmuje  po raz drugi Stanisław Cecuła . W 1990 odchodzi na emeryturę,  a stanowisko  dyrektora na  1 rok obejmuje Zdzisław Adamski.  W 1991 roku gabinet dyrektora zajmuje   Anna Sieczkowska. W tym czasie w ośrodku uczy się 140 dzieci ( 12 oddziałów szkolnych i trzy grupy wychowanków w internacie).   Z  inicjatywy  pani dyrektor przy  SOSW  zostaje powołana Szkoła Zawodowa Specjalna. W międzyczasie od roku 1999  w placówce zaczyna funkcjonować gimnazjum  specjalne. W roku 2003 Anna  Sieczkowska odchodzi na emeryturę. Konkurs na to to stanowisko wygrywa Grzegorz Dudziński  który znacznie poszerza  ofertę  edukacyjną ośrodka.  Powstają oddziały dla dzieci z autyzmem, oddziały przygotowania przedszkolnego tzw. „0”, utworzona zostaje ponadgimnazjalna  Szkoła Przysposabiająca do Pracy. Placówka  obejmuje  zajęciami dzieci w ramach wczesnego wspomagania rozwoju . Od roku 2015 obowiązki dyrektora pełni Robert Dudek .  W 2023 r. po wielu latach starań Zarząd Powiatu Sanockiego podjął decyzję o budowie nowej placówki SOSW w Sanoku w dzielnicy Olchowce.

 

W okresie PRL w budynku podjęło działalność Schronisko Młodzieżowe w ramach Zakładu Wychowawczego.  Szkolne Schronisko Młodzieżowe funkcjonuje  do dzisiaj   w obiekcie przy ul. Konarskiego w okresie letnim.  

 

W 2017 roku  przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sanoku zostało zarejestrowane Stowarzyszenie „Bądźmy Razem” . 

Data dodania: 2024-10-28 17:52:32
Data edycji: 2024-11-13 18:47:06
Ilość wyświetleń: 75

“Wszyscy ludzie z natury pragną wiedzy”

Cytat
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej