Nasze cotygodniowe spotkania 13

15.06.2020r.

Wicher

Dzisiaj zapraszamy Was do pooglądania filmu młodzieżowego pt: „Wicher”. Opowiada on o nastolatce która ma na imię Mika. Nie otrzymuje ona promocji do następnej klasy. Rodzice postanawiają wysłać ją na wakacje do surowej babci, aby pomóc jej w pracach w stadninie. Dziewczynka początkowo sceptycznie podchodzi do nowego otoczenia, aż do czasu, kiedy jej uwagę przykuwa dziki ogier - Wicher. Zwierzę podobnie jak Mika, wydaje się być zagubiony i nieufne.

https://www.youtube.com/watch?v=o2THnzYWAeU

jeszcze strona z grami:

http://tajemniczakuchnia.pl/#/strona-glowna/

16.06.2020r.

Ćwiczenia

W dniu dzisiejszym zapraszamy Was do poćwiczenia. Ćwiczenia dla dzieci są najlepszą formą profilaktyki i leczenia wad postawy. Zestaw ćwiczeń dla dzieci przedstawia pani Ewa Smoleń – fizjoterapeuta Poradni Układu Ruchu dla dzieci w Medicover. Zapraszamy do wspólnej zabawy, bo najlepszą formą kształtowania postawy jest ruch!

https://www.youtube.com/watch?v=2BQCcIjudZ8

No i oczywiście jeszcze strona z grami:

https://kiddoland.pl/gry-edukacyjne/gry-darmowe

17.06.2020r.

Koronawirus

Epidemia koronawirusa wciąż jest jednym z najważniejszych tematów w Polsce i na świecie. Dlatego przypomnimy zasady, które mogą nas  ochronić przed koronawirusem.

Doktor Paweł Grzesiowski wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, ekspert, który często wypowiada się na tematy związane z rozwojem epidemii w Polsce, przekazał za pomocą swojego konta na Twitterze zalecenia dotyczące ochrony przed koronawirusem.

Grzesiowski radzi unikanie czterech "zet":

Zasada unikania czterech "zet"

 • zbyt bliskiego kontaktu (mniej niż dwa metry)
 • zamkniętych pomieszczeń (bez dopływu świeżego powietrza)
 • źle wentylowanych miejsc
 • zatłoczonych miejsc

"Jeśli nie chcesz dać się zarazić, noś maskę w tłumie, zachowuj bezpieczny dystans i często myj ręce" - pisze ekspert.

ZALECENIA

 • Często myj ręce

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

 • Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

 • Zachowaj bezpieczną odległość

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.

Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

 • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej.

Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

 • Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

 • Chroń siebie i innych przed zachorowaniem

Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:

– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,

lub
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.

 • Maseczki

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2

Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego.  Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

 • Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Jeszcze strona z grami:

http://www.kopalniagier.pl/

linia

18.06.2020r.

Gady

Dzisiaj zapraszamy Was z powrotem do wrocławskiego ZOO. Posłuchajcie eksperta panią Karolinę Mól-Woźniak, opiekunkę gadów w ZOO.

https://www.youtube.com/watch?v=JYGt_Z1Gn84

Terrarium z Motylarnią i "Smokami Indonezji" we Wrocławiu

W okazałym wrocławskim, przedwojennym budynku mieści się jedna z najbogatszych kolekcji gadów, płazów i bezkręgowców. Gatunki, które należy obowiązkowo zobaczyć to słynne żółwie słoniowe, które dożywają ponad 300 lat, liściołaz straszliwy – maleńka żabka, której trucizna służy południowoamerykańskim Indianom do zatruwania grotów strzał, ptaszniki oraz cała Motylarnia, gdzie nad głowami latają tropikalne motyle. Odrębną część budynku stanowi ekspozycja waranów

z Komodo - "Smoki Indonezji".

33 niezwykłe ciekawostki o gadach

Zapoznaj się z naszą gamą zabawnych faktów o gadach. Dowiedz się, czym są gady, jak się bronią, poznaj przykładowe gady i wiele więcej. Przeczytaj i ciesz się wieloma ciekawymi informacjami i ciekawostkami na temat gadów.

Gady są jedną z najbardziej zróżnicowanych grup w królestwie zwierząt. Ich zachowania i atrybuty fizyczne pokrywają szerokie spektrum, co jest jednym z powodów, dla których ludzie uważają je za tak fascynujące.

Istnieje wiele mitów i nieporozumień na temat gadów. Dziś wiemy więcej o gadach niż kiedykolwiek, a ta wiedza ujawniła wiele interesujących faktów na temat tych stworzeń i ich życia.

1. Uważa się, że pierwsze gady rozwinęły się około 320 milionów lat temu.

2. Mózg u gadów w stosunku do ich ciała jest znacznie mniejszy niż u ssaków.

3.Gady używają różnych metod obrony przed niebezpiecznymi sytuacjami, takimi jak unikanie, kamuflaż, syczenie i gryzienie.

4. Krokodyle, jaszczurki, żółwie, węże i aligatory to gady.

5. Na naszej planecie żyje ponad 8000 gatunków gadów, a na każdym kontynencie oprócz Antarktydy (gdzie jest po prostu za zimno).

6. Prawie dwie trzecie węży nie jest jadowita. Tylko około 500 gatunków węży jest jadowitych, z których tylko 30-40 uważa się za szkodliwe dla ludzi. Innymi słowy, mniej niż 2% wszystkich węży uważa się za szkodliwe dla ludzi.

7. W Australii jest z kolei odwrotnie. W Australii jest więcej jadowitych węży niż niejadowitych węży. Taipan jest jednym z najpopularniejszych jadowitych australijskich węży.

8. Niektóre rodzaje węży mogą żyć miesiące bez jedzenia. Dotyczy to w szczególności dużych węży, takich jak anakonda czy pyton. Węże jedzą duże posiłki, w zależności od wielkości. Mają dużo wolniejszy metabolizm niż ludzie. To częściowo wyjaśnia, w jaki sposób można tak długo żyć między posiłkami.

9. Łuski wszystkich węży i wielu gatunków jaszczurek wykonane są z keratyny, która jest tą samą substancją, która składa się na włosy i paznokcie człowieka.

10. Ostatnia odnotowana śmierć ugryzienia przez żmiję  w Wielkiej Brytanii zanotowano w 1975 roku.

11. Na Islandii nie ma gadów i płazów żyjących na wolności.

12. W 2009 roku nowozelandzka hatteria nazwana Henry po raz pierwszy została ojcem w wieku 111 lat.

13. Hatterie to gady bez uszu, ale i tak słyszą.

14. Najdłuższym gatunkiem węża na świecie jest pyton siatkowy, który może przekraczać 10 metrów długości. Podczas gdy pytony siatkowe zazwyczaj rosną dłużej, anakondę można uznać za największą pod względem całkowitej wielkości i wagi. Anakonda jest ciężkim wężem i może ważyć ponad 150 kilogramów.

15. Kobra jest zdecydowanie największym jadowitym wężem. Może rosnąć do długości ponad 6 metrów może ważyć ponad 10 kilogramów.

16. Niektóre gatunki gekonów wykorzystują ogony jako narzędzie obronne. Kiedy jest zaatakowane, gekon kręcić ogonem, aby zwabić atakującą istotę. Kiedy zwierzę ugryzie ogon, gekon może zdjąć ogon i uciec. W większości przypadków w miejsce starego ogona rośnie nowy.

17. W marcu 2006 roku Shahimi Abdul Hamid z Malezji pobił rekord świata całując Kobrę królewską. 51 razy w ciągu trzech minut i jednej sekundy.

18. Badania sugerują, że ludzie śnią o wężach częściej niż o jakimkolwiek innym zwierzęciu.

19.W parku gadów w Sydney w Australii, w grudniu 2011 roku krokodyle o nazwie Elvis zatrzymały kosiarkę i wciągnęły ją do wody.

20. W 2010 roku w Vermont w Stanach Zjednoczonych wybudowano pierwsze przejście pod drogą dla salamander, aby umożliwić bezpieczne przemieszczanie się dla płazów i małych gadów.

21. W 2008 roku wąż australijski, który połknął cztery piłki golfowe, myśląc, że są jajkami kurzymi, został uratowany przez chirurga. Piłki zostały sprzedane na cele charytatywne za 630 Funtów Brytyjskich na eBay.

22. Gady są najstarszym rodzajem zwierząt na świecie. Na przykład żółwie są na naszej planecie od ponad 200 milionów lat, w zasadzie w takiej samej formie, jaką widzimy dzisiaj. Z tego powodu gady zasługują na szacunek ze strony nas ludzi.

23. Węże i jaszczurki poruszają językiem w powietrzu, aby uchwycić cząsteczki zapachu. Wąchają zapachy tak jak ludzie. Zamiast tego używają one swoich języków do zbierania cząstek zapachowych, a następnie przepuszczają je przez coś, co nazywa się narządami Jacobsona, aby rozszyfrować otaczające powietrze. Po części tak gady polują na żywność.

24. Afrykański wąż jedzący jaja (typu Jajożer) woli jeść jaja innych zwierząt. Jajko połknie całe, a następnie użyje maleńkich „kolców” rozciągających się wewnętrznie od kręgosłupa, aby złamać jajko  i połknąć jego pożywną zawartość.

25. Gady należą do najdłużej żyjących gatunków na naszej planecie. Na przykład duże żółwie, takie jak żółwie olbrzymie, mogą żyć przez ponad 150 lat. Aligatory mogą żyć prawie 70 lat. Pytony mogą żyć do 40 lat.

26. Najstarszy potwierdzony wiek żółwia wynosi 176 lat, natomiast najstarszy przedstawiciel tego gatunku, zmarły w 2006 żółw, żył prawdopodobnie 255 lat, ale dane te nie zostały potwierdzone.

27. Coraz więcej Amerykanów umiera co roku przez użądlenie pszczoły niż przez ukąszenia węża.

28. „Zimnokrwiste” nie jest najlepszym sposobem opisywania gadów. Ich krew niekoniecznie jest sama w sobie zimna. Są one jednak ekotermiczne, co oznacza, że czerpią ciepło z zewnętrznych źródeł. Gady nie mogą regulować temperatury ciała tak jak ludzie.

29. Węże zrzucają skórę w zależności od tempa wzrostu. Młody wąż będzie zrzucał ją częściej, ponieważ zwykle najszybciej rosną w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Starszy wąż rzadziej będzie rzadziej zrzucał skórę, ponieważ jego tempo wzrostu się zmniejsza.

30. Czaszki węży składają się z wielu małych kości, które są połączone w elastyczny sposób. Różni się to całkowicie od czaszki ludzkiej, która jest jednym stałym elementem. Pozwala to wężom na rozszerzenie szczęk w celu zjedzenia przedmiotów większych od głowy. Na przykład zwykły wąż podwodny mógłby połknąć żabę ponad dwukrotnie większą niż jego głowa. Duże zwężenia, takie jak anakonda, mogą rozszerzyć swoje szczęki do niemal absurdalnego rozmiaru.

31. Wiele osób uważa, że gady są śliskie. Ale faktem jest, że gady nie mają gruczołów potowych takich jak ludzie więc ich skóra jest zazwyczaj chłodna i sucha. W przeciwieństwie do popularnego przekonania, kameleony nie zmieniają koloru, aby wtopić się w tło. Kameleony są naturalnie zakamuflowani z otoczeniem. Większość z nich jest zielona, aby dopasować się do otoczenia korony drzew. Faktem jest, że kameleony zmieniają swój kolor w sposób ograniczony, zwykle poprzez rozjaśnienie lub zaciemnianie skóry. Te zmiany koloru są jednak związane z regulacją temperatury i zmianami emocjonalnymi. Na przykład przestraszony lub wściekły kameleon stanie się niezwykle jasny w kolorze.

32. Z pewnymi wyjątkami, gady są tak inteligentne, jak można by się tego spodziewać: bardziej poznawczo zaawansowane niż ryby i płazy, mniej więcej na równi intelektualnej z ptakami, ale w dół na wykresach w porównaniu do przeciętnego ssaka. Ogólną zasadą jest, że „iloraz encefizacji” gadów – czyli wielkość ich mózgu w porównaniu z resztą ciała – wynosi około jednej dziesiątej tego, co można znaleźć u szczurów, kotów i jeży. Wyjątkiem są tu znowu krokodyle, które mają podstawowe umiejętności społeczne i były przynajmniej na tyle mądre, aby przetrwać kataklizm przez który wymarły dinozaury.

33. Większość gadów nie toleruje zimna. Ale żółw Emydoidea Blandingii czasami ukrywa się pod lodem w regionie Wielkich Jezior Stanów Zjednoczonych.

Słodkie i zabawne filmy o żółwiach

https://www.youtube.com/watch?v=NoJNOldtj6U

9 Najrzadszych Węży na Świecie

https://www.youtube.com/watch?v=PqvNoWQQubU

Gify, linie

19.06.2020r.

Motyle

Dzisiaj opowiemy Wam o motylach. Przedstawimy kilka filmików z Motylarni:

https://www.youtube.com/watch?v=-LTHIomZx-g

https://www.youtube.com/watch?v=Vd8d8Dz-cCA

https://www.youtube.com/watch?v=hM_iUK72aKU

https://www.youtube.com/watch?v=LDjd5kWqnpE

https://www.youtube.com/watch?v=dy2KLMGtoHc

https://www.youtube.com/watch?v=wjeTmeMje10

https://www.youtube.com/watch?v=iYhJbVTSkkQ

https://www.youtube.com/watch?v=abTk3vKEVU4

https://www.youtube.com/watch?v=atb50PBc5HE

Przedstawimy trochę  ciekawostek o motylach:

19 ciekawostki o motylach

Motyle są postrzegane jako piękne stworzenia. Tych owadów żyje około 150 tysięcy gatunków z czego w Polsce występuje tylko około 3 tysiące. Zamieszkują one na wszystkich kontynenty poza Antarktydą. Oto najlepsze ciekawostki o motylach dla dzieci i młodzieży. Ich przemiana życiowa jest wyjątkowo ciekawa, gdyż na początku są brzydką gąsienicą, zmieniając się z czasem w imago (postać dorosła motyla). Podczas gdy są gąsienicami uważane są jako szkodniki znane np. jako mole. W późniejszej fazie stanowią bardzo ważną funkcje w ekosystemie. Pełnią funkcję zapylającą dla wielu owadów oraz są dla nich pożywieniem.

2. Zadziwiającym faktem jest informacja, że na czarnym rynku można zakupić motyle, których gatunek jest pod ochroną a handel jest zabroniony od 1966 roku. Motyle te występują w Nowej Gwinei i są największymi motylami na świecie. Rozpiętość skrzydeł to około 280 mm a masa ciała często przekracza 25 gram. Występują one w strefie tropikalnej i subtropikalnej.

3. Motyle można podzielić na te aktywne w ciągu dnia i żyjące aktywnie w nocy-ćmy.

4. Motyle są zmiennocieplne. Nie będą mogły latać jeśli ich ciało będzie miało poniżej 30 st. C. Muszą one gromadzić energię podczas wygrzewania się w miejscach słonecznych, rozkładając przy tym swe skrzydełka. Ciemniejsze osobniki mają łatwiej, gdyż ich ciała szybciej się nagrzewają zbierając jednocześnie siłe do dalszego lotu.

5. Owady mają wypracowany świetny poziom demaskacji przed innymi wrogami i ich drapieżnikami. Jeden z gatunków motyla potrafi swoim wyglądem przypominać uschnięty liść pokrzywy. Inne potrafią przypominać szerszenia, sowę lub zamaskować się wyglądając jak kora drzewa.

6. Mało kto wie, że motyle mogą pokonać tysiące kilometrów, latając jak ptaki. Do tego grona należą np. rusałki i zawisaki. Podczas lotu odpoczywają, rozmnażają się i wyruszają dalej w trasę. Do tej grupy należy także osetnik, którego można spotkać na naszych terenach.

7. Większości z nas kojarzy się, że jedynym pożywieniem dla motyli jest nektar kwiatów. Nie posiada on jednak wszystkich potrzebnych składników mineralnych, które te owady potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. Posilają się one często odchodami zwierząt, wodą z kałuż, padliną lub zgniłym jedzeniem. Dzięki solom mineralnym jakość plemników u samca jest wysoka i pozytywnie wpływa na ich rozrodczość.

8. W zimę motyle mają możliwość przeżyć dłużej niż statystyczne 2-4 tygodnie. Podczas hibernacji są w stanie przetrwać zimę i być gotowym na wiosnę na dalsze rozmnażanie.

9. Niektóre gatunki motyli potrafią swoim piszczeniem odstraszyć skutecznie drapieżnika.

10. Najszybszy motyl potrafi lecieć z prędkością 48 kilometrów na godzinę.

11. Wraz z upływem czasu pigment zawarty w skrzydłach motyla słabnie i robią się one przezroczyste.

12. Gąsienica potrafi udawać martwą przypominając kolorem liścia.

13. Pierwszym etapem życia tych owadów jest jajo, które można spotkać na liściach.

14. Motyl posiada sześć nóg i cztery skrzydła. Ich ciało podzielone jest na 3 części-głowę, klatkę piersiową i brzuch.

15. Motyl często kojarzony jest jako symbol wiosny i nadejście ciepłych dni.

16. Nie zbadano dotychczas dlaczego ćmy lecą do światła. Nie ma naukowego wyjaśnienia tego zjawiska.

17. Wabiący zapach płci przeciwnej ćmy są w stanie wyczuć z odległości nawet pięciu kilometrów.

18. Na całym świecie żyje więcej ciem niż motyli.

19. Najszybsza ćma potrafi lecieć nawet 65 kilometrów na godzinę na krótkich dystansach.

Obejrzyjcie najpiękniejsze motyle świata:

https://www.youtube.com/watch?v=Za1djTAb4qs

Pooglądajcie bajki o motylach:

https://www.youtube.com/watch?v=YE-th5pAIJU

https://www.youtube.com/watch?v=eFExd7ICSGE&t=3s

Posłuchajcie piosenek o motylach:

https://www.youtube.com/watch?v=A3JEJqsP5P4

https://www.youtube.com/watch?v=s9w_JhLGNpA

https://www.youtube.com/watch?v=Cdi_b4-htWo

Gify, linie

 

Nasi Przyjaciele


 

 

Federacja 13 ogniwo

 


 

EAE

 


 

 


Nasze konto

Bank Gospodarstwa Krajowego

Rachunek bieżący

23 1130 1105 0005 2485 0820 0001

ZFŚP

93 1130 1105 0005 2485 0820 0002

Darowizny

66 1130 1105 0005 2485 0820 0003

Schroniska młodzieżowe