Nasze cotygodniowe spotkania 10

25.05.2020r.

Bocian Biały i Czarny

W dniu dzisiejszym opowiemy sobie o Bocianach. W Polsce występuje bocian biały i bocian czarny.

Bocian biały to w Polsce synonim szczęścia, dobrobytu i płodności. Hołubiony od pokoleń zawsze znajduje w naszym kraju przyjazne miejsce do osiedlenia się i wyprowadzenia młodych. Niestety, intensywne rolnictwo wiążące się z silnymi przekształceniami terenów wiejskich przez człowieka, oraz napowietrzne linie elektroenergetyczne wywierają coraz większy wpływ na spadek liczebności tego gatunku w naszym kraju i jego śmiertelność.

Bocian czarny w przeciwieństwie do swojego białego kuzyna zamieszkuje lasy. Swoje oblicze skrywa przed nami wysoko w koronach drzew, gdzie zakłada gniazdo, do którego dostać się jest naprawdę nie lada wyczynem. Bocian czarny z zachowania to zupełnie innych ptak niż bocian biały. Ostatnimi czasy jego populacja wzrosła i możemy go spotkać w niemal każdym, większym kompleksie leśnym.

12 informacji, ciekawostek i faktów o bocianach

1.Jeśli słyszysz słowo “bocian”, to co sobie wyobrażasz w głowie? Najprawdopodobniej, myślisz o wysokim ptaku z długimi nogami. Bociany to całkiem fajne ptaki i można je znaleźć prawie wszędzie na planecie z wyjątkiem Antarktydy.

2. Wiele gatunków bocianów jest wędrownych. Spędzają lato i zimę w różnych miejscach. Istnieje 19 różnych gatunków bocianów, w 6 rodzajach.

3. Niektóre mogą mieć rozpiętość skrzydeł, która może być prawie dwukrotnie większa od twojej wysokości.

4. Prawdopodobnie najbardziej znanym bocianem jest bocian biały. Znany jest z budowy dużych gniazd w wysokich miejscach, np. na kominach. Gniazda bocianie są często bardzo duże. Mogą być używane przez wiele lat.

5. Wcześniej ludzie wierzyli, że bociany są monogamiczne, że mają tylko jednego partnera w życiu. Ostatnie badania wykazały jednak, że mogą zmieniać partnerów. Są przywiązane do gniazda prawie tak samo jak do partnera.

6. Legenda o tym, że bociany przynoszą dzieci, pochodzi z północnych Niemiec z czasów wiktoriańskich. Przekazywana z pokolenia na pokolenie bajka prawdopodobnie została zainspirowana migracją powietrzną europejskiego bociana białego, który podróżuje na południe w połowie lata i wraca dziewięć miesięcy później.

7. Większość bocianów występuje w stadach, z wyjątkiem okresu lęgowego. Żywią się one w ciągu dnia. Większość z nich żywi się małymi zwierzętami złapanymi w płytkiej wodzie i na polach.

8. Bocian Marabou, który mieszka w Afryce, ma rozpiętość skrzydeł do 320 cm. To czyni go największym żyjącym ptakiem, razem z Andyjskim Kondorem.

9. Istnieją dwa podgatunki bociana białego: afrykański bocian biały, który występuje w północno-zachodniej i południowej Afryce oraz europejski bocian biały, który występuje w Europie.

10. Prawdopodobnie najbardziej znaną cechą fizyczną bociana są jego długie nogi. Te długie nogi są pomocne, ponieważ umożliwiają bocianowi brodzenie w wodzie w poszukiwaniu pożywienia. W niektórych przypadkach, ich nogi przyciągają jedzenie. Niektóre bociany mają jasne, czerwone nogi, a ten kolor może przyciągać zwierzęta jak żaby.

11. Dorosłe bociany białe mają długie spiczaste czerwone dzioby, długie czerwone nogi i długą, smukłą szyję. Mają czarną skórę wokół oczu, a ich pazury są tępe. Samce i samice są identyczne w wyglądzie, jednak samce są nieco większe. Pióra na klatce piersiowej są długie i tworzą falbanę.

12. Bociany występują w wielu różnych kolorach. Mogą być białe, szare, czarne lub czerwone.

Poznaj 12 faktów na temat bociana białego o których być może wcześniej nie miałeś pojęcia:

1. Bocian biały mierzy średnio 100–115 cm od czubka dzioba do końca ogona, jego skrzydła mają rozpiętość od 155 do 215 cm. Jego upierzenie jest białe z czarnymi piórami na skrzydłach, dorosłe bociany charakteryzują długie czerwone nogi i długi, spiczasty czerwony dziób.

2. Średnia długość życia bociana to 8–9 lat, choć odnotowano rekordzistów, którzy żyli ponad 30 lat.

3. Bocian biały jest drapieżnikiem, a jego dieta obejmuje cały wachlarz ofiar; od pijawek i dżdżownic, poprzez owady, ryby, płazy, gady, po pisklęta oraz drobne ssaki. Wbrew utartym powszechnie stereotypom bocian aktualnie rzadko zjada żaby. Opinia o powszechnym konsumowaniu żab pochodzi z czasów, kiedy płazy te były znacznie liczniejsze niż obecnie. Negatywne zmiany środowiska, w tym głównie chemizacja rolnictwa doprowadziły do drastycznego zmniejszenia się ich liczebności (żaby oddychają cała powierzchnia ciał, co bardziej niż ludzi naraża je na obecne w środowisku zanieczyszczenia). Żeruje na łąkach w promieniu do około 5 km od gniazda oraz w miejscach z niższą roślinnością, gdzie pożywienie jest łatwiej dostępne (np. koszone łąki).

4. Dotychczas w Polsce gnieździło się około 52 000 par bociana białego, co stanowiło 25% światowej populacji tego gatunku. Jednak ostatnie wynika ogólnopolskiego liczenia wykonane w 2014 roku wykazały, że mogło nam ubyć nawet 10 000 par. Aktualnie populację lęgową tego gatunku szacuje się w naszym kraju na 42 000–45 000 par.

5. Bocian biały przylatuje do Polski pod koniec marca i w kwietniu po liczącej od 19 do 49 dni wędrówce.

6. Bocian biały migruje na zimę do Afryki, lecąc od 14 do 57 dni. W czasie wędrówki wykorzystuje wyłącznie ciepłe prądy powietrzne, a wysiłek energetyczny jaki ponosi w tym czasie jest zbliżony do tego, gdy stoi na gnieździe.

7. Polskie bociany migrują wschodnią trasą przez Cieśninę Bosfor, Izrael do wschodniej i środkowej Afryki, najdalej zimując w południowych rejonach RPA. Unikają przelotów nad Morzem Śródziemnym, gdyż te zawsze kończą się ich utopieniem.

8. Bocian biały buduje duże gniazda, zwykle z gałęzi i darni na słupach, drzewach lub budynkach. Jego gniazda mogą osiągnąć wysokość i średnicę nawet 2 metrów i ważyć ponad tonę (średnio 360 kg).

9. Bocian jest ptakiem monogamicznym, lecz nie dobiera się w pary na całe życie. Partnerzy budują duże gniazdo, które może być używane przez kilka lat. Każdego roku samica może przystąpić tylko raz do lęgu, składającego się zazwyczaj z czterech jaj, ale może ich złożyć nawet 7. Jaja składa w odstępach dwudniowych, najczęściej wieczorem. Po 33–34 dniach wykluwają się pisklęta, asynchronicznie (nierównomiernie). Oboje rodzice wysiadują jaja i karmią młode, które opuszczają gniazdo 58–64 dni po wykluciu, lecz nadal są karmione przez rodziców przez kolejne 7–20 dni.

10. Bocian biały objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową Znajduje się także w złączniku I Dyrektywy Ptasiej, co oznacza, że w miejscach jego licznego występowania powołuje się obszary Natura 2000 w celu jego ochrony.

11. Bocian biały był od dawna uważany za gatunek parasolowy, czyli taki, którego ochrona jest korzystna dla wielu innych, współwystępujących gatunków zwierząt i ich siedlisk. W badaniach przeprowadzonych w zachodniej Polsce wykazano, że tereny rolnicze wokół zajętych gniazd bociana charakteryzowały się wyższą różnorodnością gatunków ptaków niż tereny, które bociany opuściły.

12. Bocian biały jest uznany za jeden z nieoficjalnych symboli narodowych Polski. Jego ubarwienie, podobne do barw flagi, duże rozmiary ciała i swego rodzaju dostojeństwo, wyrażane w wyglądzie i sposobie poruszania się predestynują go do tego miana. Bocian biały jest powszechnie rozpoznawany przez ludzi i mocno zakorzeniony w polskiej tradycji. Są mu przypisywane takie cechy jak: mądrość, opiekuńczość, wierność, szlachetność, przynoszenie szczęścia i dzieci.

Tutaj możecie obejrzeć bociany w gniazdach i w niektórych już młode bocianki:

https://www.youtube.com/watch?v=T9BXrusZZIw&fbclid=IwAR1_DKnk1yLEMl2JS-qumrZLm_ampsdqH6YRJDOU-Ctrg6ttyX52y5jNLaM

http://www.bocianyonline.pl/kamery.html

Tutaj pooglądacie gniazdo bociana czarnego:

https://www.youtube.com/watch?v=iKUyr5dG39A

oraz 10 faktów o bocianie czarnym:

https://www.youtube.com/watch?v=SJUIi_oQtMI

strona 2 :: Foresta-gif

26.05.2020r.

Dzień Matki

Dzień Matki co roku przypada na 26 maja. To czas późnej wiosny, kiedy świat budzi się do życia. Dni są coraz cieplejsze i dłuższe. Wtedy wszystkie mamy obchodzą swoje święto i mogą poczuć się wyjątkowo. Tego dnia mamy są najważniejsze – dzieci wręczają im prezenty, składają życzenia i pomagają przy przygotowaniu obiadu.  Dzięki temu można spełnić jeszcze więcej marzeń!

Skąd wziął się Dzień Matki?

Historia Dnia Matki sięga czasów starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian. Starożytni Egipcjanie czcili boginię Izydę, będącą symbolem idealnej matki i żony. W Grecji i Rzymie oddawano cześć matkom-boginiom, które symbolizowały płodność i urodzaj. Dlatego też w Grecji powszechne były wiosenne festiwale ku czci bogini Rei uznawanej za matkę wszechświata. Natomiast w Rzymie świętowano aż przez trzy dni podczas Hilariów – prawdopodobnie trwały one od 15 do 18 maja.

Święta starożytnych stały się inspiracją dla patriarchów do stworzenia świąt ku czci Matki Boga, jednakże powszechne stały się one dopiero w XVII wieku, początkowo w Anglii i Szkocji. Obchodzono tam tzw. „Niedzielę u Matki” – był to dzień wolny od pracy przeznaczony tak naprawdę głównie dla dorosłych dzieci, które wtedy mogły wrócić do rodzinnego domu. Wtedy też dzieci te gotowały dla matek potrawy, przygotowywały ciasta i wręczały podarki jako wyraz szacunku i miłości.

Dzień Matki w Polsce ma swoje początki w mieście Kraka. Po raz pierwszy odbyło się ono w 1914 roku. Od tego czasu Dzień Matki wypada niezmiennie 26 maja i jest on okazją do obdarowania mamy bombonierką, bukietem kwiatów czy laurką.

Jaki prezent na Dzień Matki?

Zakup prezentu dla mamy stanowi pewną trudność – nie wiadomo, czego Mama potrzebuje albo co jej się spodoba. Tak naprawdę Mamy ucieszą się z każdego prezentu, a najbardziej spodoba im się prezent wykonany własnoręcznie. Laurka, kartka, biżuteria – każdy z tych upominków będzie niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

Jako niespodziankę możesz potraktować wysłuchanie piosenek i pooglądanie prezentacji razem z Mamą. Poproś aby Mama usiadła razem z Tobą i posłuchała piosenek poniżej zamieszczonych, a jest ich naprawdę dużo i wybrała tą która najbardziej się jej podoba:

Piosenki dla Mamy:

https://www.youtube.com/watch?v=l85fczkgjoc

https://www.youtube.com/watch?v=qlF_irQXSpA

https://www.youtube.com/watch?v=EdSJpoVhkhw

https://www.youtube.com/watch?v=JfKBYfjG7mA

https://www.youtube.com/watch?v=qGI9jovxQ0g

https://www.youtube.com/watch?v=O95dhrYbOgk

https://www.youtube.com/watch?v=SWNGkRYhcbY

https://www.youtube.com/watch?v=7UA56-LYEBs

https://www.youtube.com/watch?v=vw7ubOpZjJA https://www.youtube.com/watch?v=O4_RmPkV8AA

https://www.youtube.com/watch?v=ZFZlToVXyGQ

https://www.youtube.com/watch?v=qvBGsBBw3_0

https://www.youtube.com/watch?v=pamULWD7hzY

https://www.youtube.com/watch?v=j09kDRPi3tE&list=RDpamULWD7hzY&index=2

https://www.youtube.com/watch?v=szxrE6Zrp7g&list=RDpamULWD7hzY&index=3

https://www.youtube.com/watch?v=S8wjPm8wv-w&list=RDpamULWD7hzY&index=4

https://www.youtube.com/watch?v=HrDNgdV8248

https://www.youtube.com/watch?v=bKP4q9tyPlg

https://www.youtube.com/watch?v=7PDf2szBagk

https://www.youtube.com/watch?v=VoUEPqxmvCU

https://www.youtube.com/watch?v=twmd_1nDZLw

https://www.youtube.com/watch?v=IKHkARzS1I0&list=PL083E511E78323524

https://www.youtube.com/watch?v=ZyavVLODUpI&list=PL083E511E78323524&index=2

przepraszam Cię Mamo

https://www.youtube.com/watch?v=pP75yz_-aPA&list=PL083E511E78323524&index=12

https://www.youtube.com/watch?v=coqm7ZVXszQ&list=PL083E511E78323524&index=13

https://www.youtube.com/watch?v=N68_SARhXEw https://www.youtube.com/watch?v=OnLxoLQqK3w

https://www.youtube.com/watch?v=H1KpXWz6o-s

https://www.youtube.com/watch?v=YqG02abRQR4

https://www.youtube.com/watch?v=At-m92X4Yh0

https://www.youtube.com/watch?v=nhYcxTdtM-E

Jeszcze prezentacje dla Mam:

prezentacja 1

prezentacja 2

prezentacja 3

prezentacja 4

Linie poziome :: Foresta-gif

27.05.2020r.

Kraków

Dzisiaj zapraszamy do Krakowa. Kraków, najpopularniejsze i najchętniej odwiedzane przez turystów polskie miasto. Niewątpliwie decyduje o tym wielowiekowa tradycja, niesamowita i niepowtarzalna atmosfera oraz wspaniałe zabytki. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji w zakładce filmy:

https://www.facebook.com/699321013559945/videos/269451811103441/

, oraz do obejrzenia ciekawych miejsc Krakowa  klikając w poniższe linki:

Miasto Kraków

https://www.youtube.com/watch?v=Kkv2PjIp0rc

Top atrakcje w KRAKOWIE

https://www.youtube.com/watch?v=Swd3OsoYRIw

Kraków

https://www.youtube.com/watch?v=6eUvzOFR2nQ

Jesteśmy w  Krakowie

https://www.youtube.com/watch?v=hvitly3jGwk

Kraków na weekend

https://www.youtube.com/watch?v=CQbzM9T53Vs

Teraz  zapraszamy do obejrzenia:

Baśni pt: „Przerwany hejnał”

https://www.youtube.com/watch?v=gq8HijEzB8A

„Smok wawelski”

https://www.youtube.com/watch?v=FKfB_h7HqC8

Posłuchajcie również piosenek dla starszych i młodszych o Krakowie

„Spacer po Krakowie”

https://www.youtube.com/watch?v=DUY15S4Wnos

„Piosenka z Krakowa”

https://www.youtube.com/watch?v=xr3tPujOxj0

„Hej na Krakowskim Rynku”

https://www.youtube.com/watch?v=YedDkoTUx9w

„Krakowiaczek Jeden”

https://www.youtube.com/watch?v=dlAFVAKEHro

„Mglista Piosenka o Moim Krakowie”

https://www.youtube.com/watch?v=vQrY-358Qk4

„Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”

https://www.youtube.com/watch?v=vyRrJIL3THs

Linie poziome :: Foresta-gif

28.05.2020r.

Zapraszamy do Teatru

W dniu dzisiejszym zapraszamy Was do łódzkiego Teatru Lalek Arlekin i obejrzenia przedstawienia „O dwóch takich co ukradli księżyc”. Spektakl zrealizowany został i pokazany na żywo w ramach projektu iTeatr TVP. Propozycja Arlekina jest współczesną, rozśpiewaną inscenizacją znanej powieści Kornela Makuszyńskiego o dwóch niegrzecznych i leniwych braciach, którzy swoim zachowaniem zatruwają życie rodziny i rodzinnej wsi. Jacek i Placek, bo tak nazywają się bliźniacy, spędzają całe dnie na wygłupach, leniuchowaniu, dokuczaniu innym, a nawet na kradzieżach… Ponieważ nie zamierzają się uczyć ani pracować w przyszłości, pewnego dnia postanawiają ukraść złoty księżyc i sprzedać go, aby mieć pieniądze na swoje próżniacze życie. Ruszają więc w długą i pełną przygód podróż, która całkowicie ich odmieni…

https://vod.tvp.pl/video/o-dwoch-takich-co-ukradli-ksiezyc,o-dwoch-takich-co-ukradli-ksiezyc,48060227

szukam internetowej przyjaciólki w Irlandia (Strona 47) - Forum ...

29.05.2020r.

Najpiękniejsze miejsca świata

Piękne, magiczne albo po prostu niezwykłe – tak można określić te miejsca na świecie. Niektóre z nich są odwiedzane przez miliony turystów, inne pozostają w zasięgu niewielu z nas. Łączy je jedno. Wszystkie zachwycają i sprawiają, że przypominamy sobie, jakie cuda potrafi tworzyć natura. W zakładce filmy umieściliśmy film 50 najpiękniejszych miejsc świata".
a klikając w poniższy link obejrzycie ranking 10 najpiękniejszych miejsc na świecie:

 

Nasi Przyjaciele


 

 

Federacja 13 ogniwo

 


 

EAE

 


 

 


Nasze konto

Bank Gospodarstwa Krajowego

Rachunek bieżący

23 1130 1105 0005 2485 0820 0001

ZFŚP

93 1130 1105 0005 2485 0820 0002

Darowizny

66 1130 1105 0005 2485 0820 0003

Schroniska młodzieżowe