Dogoterapia PDF 

DOGOTERAPIA

DOGOTERAPIA jest metodą wspomagającą rehabilitację i terapię dzieci niepełnosprawnych fizycznie, intelektualnie i społecznie, którą prowadzą wykwalifikowani terapeuci z odpowiednio wyszkolonymi psami. Doskonale łączy ona naukę, rewalidację

i zabawę.

Obecność psa na zajęciach stanowi doskonałą motywację do podejmowania działań, wprowadza do terapii spontaniczność, radość  i daje poczucie bezpieczeństwa. Zadaniem dogoterapii jest pomoc w przywróceniu dzieciom zdrowia, uśmiechu i wiary we własne siły. Ta forma terapii kontaktowej pozwala na wieloprofilowe usprawnianie rozwoju: ruchowego, intelektualnego, emocjonalnego i społecznego.

Podstawową zaletą dogoterapii jest otwieranie się dzieci na terapeutę, chęć nawiązania kontaktu i dalszej współpracy. Dziecko, które uważa, że ćwiczenia z psem to świetna zabawa chętniej wykonuje polecenia terapeuty, jest w stanie skupić się na dłużej i bardziej zaangażować. Dzięki temu efekty są widoczne w krótszym czasie. Specjalnie szkolony pies doskonale zna swoją rolę w kontakcie z dzieckiem. Wie jak się bawić, jest niezwykle cierpliwy, a dzięki pasji do pracy potrafi zachęcić do wesołej zabawy. Kiedy trzeba potrafi leżeć cierpliwie, aby wtulone  dziecko mogło się wyciszyć, odreagować. Ciepło psiego ciała, miękkość jego sierści działa relaksacyjnie. Poza tym opieka nad psem i pielęgnacja psa uczy dzieci odpowiedzialności. Pies staje się także tematem do rozmów po zajęciach, powodem do oderwania się od codziennych zmartwień. Dziecko odnajduje w psie przyjaciela i kompana zabaw, staje się  bardziej samodzielne, zmotywowane do podejmowania aktywności. Ponadto, każde ćwiczenie z psem uwzględnia indywidualne potrzeby, możliwości jak i samopoczucie oraz dyspozycję dziecka w danej chwili.

 

Nasi Przyjaciele


 

 

Federacja 13 ogniwo

 


 

EAE

 


 

PBSBank


Nasze konto

Podkarpacki Bank Spółdzielczy
Oddział w Sanoku
78 8642 1184 2018 0073 3605 0006

Schroniska młodzieżowe